برای تخلیه هیجاناتت چیکار می‌کنی؟ ۳راهکار یوگایی و نیک‌اثر برای تخلیه هیجانات به همواره یک روش آنی!

 

  • کودکِ زنبوری

تصور کن در یک بعدازظهر جمعه درحالی که احساس نا امیدی می‌کنی مشغول تماشای اخباری ناخوش و اعصاب خورد کن هستی! صدای گوینده‌ی خبر در گوش‌ات بلند و بلندتر و ضربان قلبت از فرط ناراحتی و خشم بالا و بالاتر می‌رود، اهالی خانه یا نیستند یا اگر هم باشند حال و روزشان دست کمی از خودت ندارد، بدنت بی قرار است و ذهنت بی‌تاب، مدام در ذهنت ناسزاها و واگویه‌های منفی میشنوی و مرور رنج‌هایت آغاز می‌شود و احوالاتت هر دم بد و بدتر می‌شود. برای فرار از این حال تصمیم می‌گیری به کسی زنگ بزنی، دوستی، آشنایی، کسی که شاید با حرف زدن با اون خودت را از این احساس رنج‌آور خلاص کنی،

 اما شانه بالا می‌اندازی و با خودت میگویی: «که چی؟ زنگ بزنم و گیریم که دقیقه‌ها و ساعت‌ها هم حرف بزنم! آیا حال و روزم بهتر می‌شود! هرگز؟»

در همین لحظه این مقاله و تکنیک کودک زنبوری را به یاد می‌آوری، اخبار را و گفت‌وگوهای ناجوانمردانه‌ی ذهن را رها میکنی، گوشه‌ای از زمین را انتخاب و به حالت سجده روی زمین قرار میگیری و شروع می‌کنی به دم و با عمل بازدم با دهان بسته صدای هووومممم را تولید می‌کنی و در سر و صورت خود این ارتعاش این صورت را احساس می‌کنی و برای ۵ الی ۱۰ دقیقه در این حالت باقی می‌مانی و تا زمانی که احساس راحتی می‌کنی به این شیوه‌ی تنفسی ادامه می‌دهی و اکنون آرام‌تر هستی و می‌توانی دفتر و قلمت را برداری و چند سطری، یا چند صفحه‌ای ‌بنویسی و امیدهایت را جستجو کنی و یا ناامیدی‌هایت به دست واژه‌ها و عبارات بسپاری و احساس سبکی را خلق کنی.

 ترکیب حرکت بالاسانا یا استراحت کودک به همراه تکنیک تنفس زنبوری یکی از تکینیک‌های سریع و موثر برای تخلیه هیجانات ناخوشایند است که تمرین آن در مواقع احساس ترس و نگرانی و اضظراب و افسردگی به شدت توصیه می‍شود.

نکته۱: در هنگام ورود به حرکت کودک ابتدا به حالت دو زانو بنشینید زانوها یا به هم چسبیده‌اند و یا به اندازه‌ی عرض بالاتنه شما از هم فاصله دارند، حالت راحت و مناسب بدن خودت را پیدا کن.

نکته۲: دست‌ها کشیده بالای سر و یا وانهاده و رها کنار پاها قرار می‌گیرند.

 

  • پرتاب آزادانه صدا

بعد از یک روز کاری سخت و کسل کننده در متروی شلوغ و سرسام‌آور ایستاده‌ای، بوی نامطبوع تن‌های خسته و عرق کرده با وجود ماسک بر دهانت تو را کلافه کرده است، مدام از پشت سر مورد نوازش آرنج و کیف و دست و پای هم‌قطاری‌هایت قرار می‌گیری و خشم، خستگی، بیزاری و نا امیدی به تو هجوم می‌آورند. در عین حال سعی داری خودت را کنترل کنی، میدانی به زودی پیاده می‌شوی و بلاخره نام ایستگاه مورد نظر به گوشت می‌رسد و تو خودت را به درب خروج می‌رسانی، همچنان فشار را حس میکنی و خوشحالی که به زودی پیاده می‌شوی و قطار می‌ایستد و تو با امیدواری قدمی برمی‌داری اما همین‌جا با سِیلی از انسان روبرو می‌شوی که هیچ متوجه نیستند که برای سوار شدن به مترو لازم است صبر کنند ابتدا مسافرهای قبلی پیاده شوند! و با جدیت و قدرت تمام همچون خط مقدم تیم فوتبال آمریکایی حمله میکنند به داخل قطار!!! چیزی نمانده تا شیشه‌های قطار با خون به جوش آمده‌ات رنگین ‌شوند…

در همین لحظه مامور ایستگاه با یک سوت و فریاد نجاتت میدهد.
سرانجام پیاده شدی اما وجودت پر از از فریادِ سرزنش‌وار حماقت هم‌نوعانی است که لحظاتی پیش از حمله‌ی جاهلانه و عجولانه‌یشان جان سالم به در بردی! با مرور همین اندیشه‌ به خانه می‌رسی و همچنان خونت میجوشد! کلافگی  و بیزاری، خستگی و روزمرگی و ….

اما جرقه‌ای به ذهنت می‌زند و به یاد می‌آوری یک تکنیک یوگای خوب از دنیای‌شیرین آموخته‌ای!

می‌ایستی با پاهایی به عرض شانه باز دمی عمیق می‌گیری و دستانت را بالا می‌بری و با قدرت و شدت تمام خودت را به سمت پایین پرتاب می‌کنی و هر صدایی که خوش داری از هنجره خارج می‌کنی. برای مثال: صدای آآآه، اوووه، آآآخ، هاااای ، وااای …‌کمی آویزن می‌مانی خودت را رها و مجدد این کار را تکرار می‌کنی و تکرار می‌کنی تا حس کنی خالی هستی از هر گونه خشم و قضاوت و سرزنش و بیزاری و… .

این تکنیک یکی از روش های بسیار موثر در تخلیه استرس، خشم، ناراحتی و هرگونه هیجان مخرب است. توصیه می‌شود به جای تن دادن به واکنش‌های عام و شرطی چون فریاد کشیدن و ناسزا گفتن و گسترش و توسعه‌ی این دست روش‌های تخلیه‌ی نابه‌هنجار و آسیب‌زا به روش‌های نیک‌اثر بپردازیم تا بلکه اندک اندک رشته‌ی معیوب واکنش‌های ناآگاهانه و بدون فکر را جِر دهیم و عشق و آرامش را جایگزین آن کنیم.

نکته: در حین خم شدن به جلو اگر بدن انعطاف کافی ندارد زانوها را خم کنید و به خودتان راحت بگیرید. مهم تخیله انرژی است.

نکته دوم: وقتی خم شده هستید، سر و گردن، شانه ها و دست‌ها را رها کنید و چند دم و بازدم تاب‌خوران خود را به جاذبه زمین بسپارید.

 

  • وضعیت شیر

تصور کن خشم‌ زیادی را تجربه میکنی، تنها علت آن هم خستگی زیاد است و بی توجهی به احساسات‌ و روح و روان طی ماه‌های اخیر.

ماه‌هاست که کار کرده‌ای بدون استراحت و لحظه‌ای فرصت برای تخلیه هیجاناتت و اکنون تمام آن حس‌هایی که نجویده بلعیده بودی بالا آمده‌اند تا خودی نشان دهند. خشم، ترس، ناراحتی، حسرت، افسوس، حسادت و در نهایت احتمالن گل سر سبد همه‌ی آن‌ها افسردگی عزیز که بی وقفه ناله و فغان میکند برای اثبات بدبختی و بیچارگی‌!

در همین حال به دنبال راهی هستی برای رهایی، توان تسلیم شدن نداری. ذهنت مملو از همهمه و صداست و یکی ازآن­ها بلندتر از همه تو را به فریاد زدن ترغیب می‌کند. با خودت می‌گویی فریاد؟ کجا بروم که با خیالی راحت بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران فریادی جانانه بزنم؟

و صدایی دیگر در سرت پاسخ می‌دهد تمرین تنفسی غرش شیر یوگایی را که همینجا و همین الان آن را در وبلاگ دنیای‌شیرین خوانده‌ای امتحان کن! هم فال و هم تماشا!

پس ابتدا به حالت دو زانو یا واجرآسانا می‌نشینی و همانطور که انگشت‌های شست پا با هم در تماس هستند سعی می‌کنی زانوها را کمی از هم فاصله ‌دهی و دستان خود را بین پاها قرار دهی طوری که انگشتان دست به سمت لگن باشند. هیچ گونه انقباض یا تنشی در گردن، شانه‌ها و دست ها نیست و در همین حالت یک دم عمیق میگیری و در حین عمل بازدم دهان را تا نهایت امکان باز می‌کنی و زبانت را تا جایی که می‌توانی از دهان بیرون می‌آوری و به سمت چانه دراز می‌کنی و با صدای هااااااااا هوا را خارج میکنی. و یان یک دور کامل است.

نکته اول:  در حین انجام عمل بازدم چشم‌ها باز و گشوده و نگاه بین دو ابرو یا نوک بینی باشد، گویی که حالت لوچ شدن در چشمان ایجاد می­کنیم. (مگر اینکه این حالت باعث ناخوشی در ما شود.)

نکته دوم: عضلات صورت شامل ابروها و پیشانی و شقیقه‌ها  را باز و گشوده باشند بدون اینکه درعضلات پیشانی چین وچروکی ایجاد شود.

 

روش آنی:

در آخر یک راهکار سریع و کاربردی که میتواند در مواقع بحرانی نجات‌بخش باشد را اضافه می‌کنم:

مواد لازم: یک عدد بالشت، یک عدد چوب یا چماق یا هیچ کدام، یک اتاق خالی از حضور دیگران و یک موسیقی بلند.

بالشت را مقابل خود قرار دهید هرطور که راحت هستید صورت خود را درآن فرو برده و تا جایی که احساس خالی شدن از خشم می‌کنید فریاد بزنید. سپس آن را بر زمین گذاشته با چماق یا دستان خود به آن ضربه‎های قدرتمند وارد کنید تا انرژی خشم تخلیه شود.

این تمرین را تا هرزمان که نیاز دارید ادامه دهید و سپس روی زمین به صورت طاق‌باز دراز بکشید و خودتان را در حالت وانهادگی قرار دهید. خودتان را به جاذبه زمین بسپارید و رها کنید چنانکه گویی بی‌وزن هستید و بی حرکت بمانید و آرام شدن ریتم نفس و ضربان قلب را مشاهده کنید، بعد از ۵ دقیقه به آهستگی برخیزید، بنشینید کمی نفس‌های عمیق و آرام داشته باشید و سپس این شما و این یک ذهن، جسم و روانی خالی از احساس خشم.

به یاد داشته باشیم همواره مهار کردن خشم ما را یک قدم به سوی اهداف و آن من بهتر نزدیک‌تر می‌کند و هربار عدم توانایی در مهار خشم و انتخاب واکنش‌گری ما را ۱۰ قدم از خود برتر و اهدافمان دور می‌کند!!!

باشد که همه‌ی ما انسان‌ها وارسته باشیم.

باشد که از خشم و ترس و هرگونه هیجانات آسیب‌زا رها باشیم.

باشد که مملو از عشق و آرامش و سرور باشیم.

با عشق «دنیای‌شیرین»

 

این مقاله به مرور زمان کامل و کامل تر خواهد شد…

به اشتراک بگذارید
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.